No Aļaskas līdz Meksikai. Par brīvu Latviju

Sporta Avīze 7.aprīlis 2018
 
Raimonds Dombrovskis, 1988. gads / A to B Rollerski arhīvs
Viņš ir mēnesi vienatnē kanoe laiviņā ceļojis pa Ziemeļu ledus okeānu. Rāpies kanjonos un laidies lejup pa krāčainām kalnu upēm. Reiz Aļaskā nejauši pārslēpojis pāri bizonam. Lauzis mugurkaulu, bet pēc diviem mēnešiem jau slēpojis Gaiziņā. Ar kaulaino flirtējis neskaitāmas reizes – sastopoties ar dabas apstākļiem vai dzīvām radībām, kurus parasti ļaudis dod priekšroku aplūkot tikai National Geographic kanālā, sēžot dīvānā pie siltas tējas krūzes... Stāsts par to, kā Raimonds Dombrovskis 1988. gadā uz rollerslēpēm 90 dienās pievārēja gandrīz 7000 kilometrus pāri visai Ziemeļamerikai no Aļaskas līdz Meksikai, nav ekstrēmākais viņa trauksmainajā biogrāfijā, tomēr dziļi simbolisks.

Šo materiālu par Raimondu publicējām 2014. gada rudenī, kad viņš kopā ar filmēšanas grupu otrpus okeānam vēlreiz devās pa maršrutu, ar kuru pirms 30 gadiem aizsākās viņa dēkaiņa gaitas. Tobrīd bija plānots, ka dokumentālā filma par šo unikālo piedzīvojumu dienasgaismu ieraudzīs 2015. gadā, taču dzīve ieviesa korekcijas, un darbs uz lielajiem ekrāniem pirmizrādi piedzīvo šonedēļ.

Kādam, kurš Raimonda Dombrovska vārdu dzird pirmoreiz, varbūt radās loģisks jautājums - bet kāds tam visam sakars ar sportu? Tāpēc nevilksim garumā ar atbildi - ļoti tiešs! Raimonds ir slēpošanas entuziasts - Vanagkalna trases saimnieks un ikgadējā slēpošanas festivāla organizators. Savulaik gadu darbojies arī kā Latvijas bobsleja izlases menedžeris.

Ko nopietnāku? Lūdzu! Septiņkārtējs ASV čempions biatlonā. 1988. gada Kalgari olimpisko spēļu dalībnieks - gan diemžēl līdz brīdim, kad spēļu priekšvakarā plīsa aklā zarna, padarot Dombrovski no potenciālā līdera par rezervistu. Tieši šis pavērsiens kļuva par galveno urdītājspēku, kas vēlāk tā paša gada vasarā lika viņam atstāt aiz muguras paredzamo ikdienu, kāpt uz rolleriem un doties trakajā ceļā - 4200 jūdzes pāri visai Ziemeļamerikai. Un darīt to ar laikmetam utopiski drosmīgu, taču gaišredzīgu saukli, kas uzkrāsots uz pavadošā busiņa sāniem: “Latvija 92. gada olimpiskajās spēlēs”!

Raimonds Dombrovskis, 1988. gads

/

A to B Rollerski arhīvs

Turpinājumu lasi nākamajā lapā