Porziņģis un klusais slepkava...

Sporta Avīze 8.februāris 2018
 
Scanpix
Par kluso slepkavu to iesaukuši Ziemeļamerikas žurnālisti. Nav diezko oriģināli, toties – precīzi. 82 spēles 169 dienās, simts tūkstoši kilometru gaisā. Bez iespējas normāli izgulēties, atjaunot spēkus vai apārstēt mikrosavainojumus. Tāds ir Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) spēļu kalendārs. Šosezon ar kluso slepkavu iepazinās arī latvietis Kristaps Porziņģis, pirms diviem gadiem, 2016. gada ziemā, rakstīja Sporta Avīze...

Klusē kā partizāns

“Ar neapbruņotu aci Kristaps Porziņģis, decembra izskaņā iesoļojot uz spēli Quicken Loans arēnā Klīvlendā, šķita svaigs un labi atpūties. Un pirmajās trīs ceturtdaļās tā arī spēlēja. Taču, lai arī no ārpuses sensacionālais divdesmitgadnieks izskatījās labi, iekšēji viņa ķermenī valdīja haoss. Pēdējo trīs mēnešu laikā to sistemātiski bija plosījis NBA klusais slepkava: tās nežēlīgais 82 spēļu grafiks,” ar ainiņu, kurā galvenā loma atvēlēta līgas vienīgajam latvietim, savu rakstu par postu, ko spēlētāju organismiem nodara nepamatoti intensīvais regulārā čempionāta kalendārs, iesāk ESPN basketbola analītiķis Toms Haberstro. “Ņujorka - tikko ieradusies no trīs spēļu četros vakaros sērijas, kura bija minusi uz papēžiem vēl vienai tieši tādai pašai sērijai, kas komandu izdzina cauri Jūtai, Sakramento un Portlendai. Nekāds pārsteigums, ka divus vakarus iepriekš Karmelo Entonijs spēles izskaņā bija izmežģījis potīti un nevarēja spēlēt. Pienākot ceturtajai ceturtdaļai Klīvlendā, šāda Knicks grafika hormonālais, mentālais un fiziskais pēcšoks atklājās visā savā krāšņumā. Minūti pirms beigām Porziņģis - kurš pirmajās trijās ceturtdaļās bija savācis 23 punktus - izšķirošajā spēles nogrieznī joprojām bija sausā un acīmredzami pārguris. Knicks atradās iedzinējos ar četriem punktiem un tai izmisīgi bija nepieciešams noturēt aizsardzību. Un tad, visai arēnai pieceļoties kājās, Lebrons Džeimss - nule kā pēc reti ekskluzīvas divu dienu atpūtas - izdarīja savu gājienu. No laukuma kreisā stūra raujoties Porziņģa virzienā, viņš devās augstā lēcienā, lai ar vienu roku triektu bumbu grozā no augšas. Tā vietā, lai mēģinātu apturēt Džeimsu pie stīpas, Porziņģis paliecās sāņus kā matadors... Cavs guva uzvaru ar septiņu punktu pārsvaru, Knicks - izšķirošajā ceturtdaļā guva tikai 12 punktus, tobrīd - sezonas antirekordu...”

Šīs rindas amerikāņu žurnālists rakstīja februāra vidū, pirms Zvaigžņu spēles, bet jau martā arī jau viņa pieminētajai neapruņotajai acij kļuva pamanāms, ka latviešu uzbrucēja bākā degviela pamazām sāk apsīkt. Divu nedēļu laikā, kamēr pamazām nogatavojās šis raksts, Kristaps veselības problēmu dēļ papildināja sezonā izlaisto spēļu skaitu no vienas līdz trim. Losandželosā iespēju skaisti atvadīties no sava jauniegūtā labvēļa Kobes neatļāva likstas ar vēderu, nedēļu iepriekš iziet laukumā pret Detroitas Pistons - kājas muskuļa savainojums. “Kopā braucām uz spēli. Kristaps man nepateica ne vārda. Viņš nekad nesūdzas, ne par ko. Stundu pirms spēles saņēmu no viņa īsziņu - nespēlēšu, jo kāja sapampusi tā, ka dakteri neatļauj... Viņš pats bija gatavs spēlēt, viņu vienkārši noņēma no trases - tāpēc, ka viņš savainos vēl kaut ko citu, ja šāds spēlēs. Un tas notiek nemitīgi - viņš pats raujas, sakož zobus, mēģina būt ierindā kaut vai caur nevaru,” Sporta Avīzei stāsta Kristapa brālis Jānis. Tas ir neredzamais fons, bez kura Kristapa pēdējo divu mēnešu rādītājus tulkot bezjēdzīgi. Knapi 30% precizitāte no spēles, vismaz par pāris punktiem un atlēkušajām bumbām mazāk nekā vidēji sezonā (nerunājot par labākajiem mēnešiem) - skaidrs, ka pat 20 gadus jauna organisma iekšējā rezerve dilst un baterija sēžas. “Neapstrīdami. Kristaps ir jauns, viņā ir milzums enerģijas, taču būs viens brīdis, kad kaut kas saplīsīs. Ja viņu spiedīs tālāk un neļaus atpūsties. Ir nogurums, jo sezona iet uz priekšu nenormālā ātrumā, un neapstājas. Ir dienas, kad esi mentāli nospiests, dienas, kad vienkārši neesi vairs savā ādā. Jo blīvāks grafiks, vairāk minūšu laukumā, jo tuvāk šī robeža. Bet viņš nekad nesūdzas. Tā ir labā un vienlaikus bīstamā lieta...”

Turpinājumu lasi nākamajā lapā