Portrets

No Gaiļezera līdz pjedestālam
2012. gada 24. decembris. Ziemassvētku vakars. Vairums cilvēku tuvinieku lokā lauž piparkūkas un steidz zem eglītes nemanīti pastumt pēdējās dāvanas, bet Gaiļezera slimnīcas palātā tikmēr kāds puisis guļ un pārdomā visu savu dzīvi. Galvā jaucas ārstu teiktais. “Neārstējama slimība... Tev būtu jābūt komā...” Puiša vārds ir Jānis Strenga. Latvijas izlases bobslejists. Olimpiskās spēles tagad šķiet kā tāls sapnis, kas izslīd starp pirkstiem...
 
Opozicionārs Lodziņš
Kad viņu gribēja aizsūtīt uz Padomju Savienības tālajiem austrumiem, viņš aizmuka uz Rietumeiropu. Kad uz Polijas robežas siroja bandīti, viņš turpināja ceļu atpakaļ uz Latviju. Bet, kad Latvijas bobslejā nebija naudas, viņš pats vadāja savu ekipāžu uz treniņnometnēm un sacensībām. Sava ceļa gājējs. Tāpēc citiem bieži vien bijis kā skabarga sēžamvietā. Viņnedēļ iekļauts Latvijas olimpiskajā delegācijā uz Phjončhanu un šodien... no tās izslēgts. Jāatzīst, šāds pavērsiens Rodžera Lodziņa personībai ja ne gluži piestāv, tad vismaz nepārsteidz. Par Rodžeru plašāk uzrakstījām pirms gada.
 
Daumants
Viņu dēvē dažādi. Autoritāte. Kapteinis. Elks, etalons, paraugs. Pārcilvēks. Šo pacilājošo epitetu uzskaitījumu varētu arī turpināt. Visi šie vārdi izskan no cilvēku mutēm, stāstot par Daumantu Dreiškenu. Šodien Daumants izraudzīts par Latvijas komandas karognesēju gaidāmo Phjončhanas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā, tāpēc īstais brīdis materiālam, ko par viņu gatavojām pirms trijiem gadiem.
 
Kapteinis. Ar baudu
Šodien Vācijā un Francijā sākas pasaules čempionāts hokejā, un Latvijas izlases kapteinis arī šajā turnīrā – nu jau kā ierasts – būs Kaspars Daugaviņš. Šis ir Kaspara portrets, ko Sporta Avīzes slejās varēja lasīt 2016. gada pavasarī.
 
Porziņģis. Riktīgs kniebējs
Tagad Kristaps Porziņģis ir teju kulta figūra ne tikai Latvijā, bet arī Ņujorkā, taču 2015. gada aprīlī, kad pie liepājnieka viesojāmies viņa tā brīža darbavietā Seviljā – tas vēl bija tikai talantīgs padsmitnieks ar lieliem sapņiem. Gaidot Kristapa debiju Latvijas izlasē, varam atcerēties, ko viņš par sevi stāstīja toreiz, pirms diviem gadiem – vēl nenojaušot, kādu kūleni jau tuvāko mēnešu laikā apmetīs viņa dzīve...
 
Saša Kerčs un viņa pauze
Latvijas hokeja izlasē bijis daudz spilgtu spēlētāju. Vārtos Artūrs Irbe, aizsardzībā Kārlis Skrastiņš, Rodrigo Laviņš, Andrejs Maticins, bet, kad iedomājos par uzbrukumu, viens no pirmajiem, kurš nāk prātā, ir Aleksandrs Kerčs. Ļoti tehnisks uzbrucējs, kurš ar savām māņu kustībām un pauzēm izmisumā dzimis čehus, zviedrus, krievus kanādiešus. Un reizēm pat Latvijas fanus.
 
Soča. Zoli nemāk, tikai hoķi...
Latvijas hokeja izlase turpina ceļu pretī savam 21. pasaules čempionātam pasaules elitē, un viens no komandas stabilākajiem vīriem arī šopavasar ir aizsargs Kristaps Sotnieks. Lielāku materiālu par Kristapu veidojām pirms siviem gadiem, un toreiz veidot Sočas portretu mums palīdzēja viņa tuvākie cīņubiedri un treneri – Normunds Sējējs, Artis Ābols, Sandis Ozoliņš un Gints Meija.
 
Rebeka
Šī nedēļa Latvijas sportā sākās ar Eiropas vicečempiona titulu svarcelšanā, ko izcīnīja 18 gadus vecā ventspilniece Rebeka Koha. Ciemos pie Rebekas bijām vēl 2014. gadā, kad 16 gadus jaunā meitene vēl tikai sapņoja par lieliem panākumiem un tikšanu uz Rio spēlēm...
 
No Karvas līdz pasaules elitei
Intars Dambis ir pasaules mēroga fenomens. Bez pārspīlējuma un ironijas. Bērnībā metis sportam līkumu, lauku puisis bobsleja nonāca apstākļu sakritības rezultātā, bet nu visā pasaulē ir maz tādu, kas šā sporta veida elitē būtu noturējušies ilgāk par viņu. Šobrīd Intars devies uz Phjončhanu, taču tikai kā rezervists - arī ceturto reizi iespēja beidzot debitēt olimpiskajās spēlēs, ļoti iespējams, aizslīdēs garām... Lūk, ko par alūksnieti uzrakstījām pirms 2014. gada olimpiskajām spēlēm Sočos.
 
Nostāties uz kājām
1992. gada 3. jūnijs bija ļoti karsta diena. Braucot uz mežu pēc baļķiem, tobrīd 18 gadus vecais Aigars nolēma piestāt, lai nopeldētos... Todien skarbā veidā dzīve sāka rūdīt un lieliem panākumiem gatavot cilvēku, kuru šodien pazīstam kā četrkārtējo paralimpisko čempionu. Jau 24 gadus pavadījis Aigars Apinis ratiņkrēslā. Nezaudējot ticību, ka kādudien atkal varēs staigāt.