Bukarts spēlē uz ledus un biržā

Sporta Avīze 5.maijs 2018
 
Roberts Bukarts / Lauris Vīksne, F64
Latvijas hokeja izlase šodien dodas savā pirmajā cīņā 2018. gada pasaules čempionātā, un pirmoreiz šadā līmenī kapteiņa godā komandu uz ledus vedīs Roberts Bukarts. Pirms diviem gadiem plašākā sarunā ar Robertu uzzinājām ne tikai viņa uzskatus par hokeju un stāstus par sportā piedzīvoto, bet arī viņa aizraušanos ar ekonomiku un pirmajiem soļiem biržā.

Ar hokeja spēlēšanu vari pelnīt lielu naudu. Kā nonāci līdz tam, ka gribi mācīties un iegūt izglītību? Būsim godīgi - karjeras laikā daudzi par to aizmirst.

Kad spēlēju Krievijā, pēdējo gadu mācījos vakarskolā. Biju pilna laika skolēns, bet darbus sūtīju internetā, nodevu tā un šitā, kad atbraucu uz Latviju, tad kaut ko nokārtoju. Toreiz biju Latvijas izlases kandidāts, tāpēc nebija iespējams nokārtot valsts eksāmenus, jo traucēja treniņi. Aizgāju uz Izglītības ministriju, sēdi, kurā tika iedoti papīri: jā, esmu izlases kandidāts, olimpiskais sporta veids, varu nekārtot eksāmenus. Taču ar vienu noteikumu: uzreiz jāstājas augstskolā. Ja neizdarīšu, nākamgad būs jāliek eksāmeni. Kad pārcēlos atpakaļ uz Rīgu, iestājos pilna laika klātienē, bet uzreiz sapratu, ka tas nebūs reāli. Radās iespēja mācīties neklātienē, un par to esmu ļoti priecīgs.

Kāpēc Ekonomikas un vadības fakultāte?

Mans onkulis un brāļa krusttēvs nelaiķis Ulvis Katlaps bija brokeris, un visu dzīvi bijis tāds sapnis. Viņš dzīvoja Amerikā, bet daudz runājām par hokeju, jo viņš bija gan augstas klases spēlētājs, gan augstas klases speciālists. Runājām pa telefonu, kad viņš atbrauca uz Latviju, vienmēr dzīvoja pie mums. Tas bija labi pavadīts laiks, interesants cilvēks. Vienmēr stāstīja, kā viņam iet, ko viņš dara, un tad sapratu, ka tas ir saistīts ar hokeju, jo visa pamatā ir smags darbs un disciplīna. Likās, ja nebūšu hokejists, būšu brokeris. Ekonomika un skaitļi vienmēr patikuši labāk.

Pieļauj iespēju, ka tieši tā būs tava galvenā nodarbošanās pēc karjeras beigām?

Šobrīd tādas iespējas nav, bet tad redzēsim. Nevaru pašlaik atbildēt, kā būs nākotnē. Tas mani interesē tādā līmenī, ka ar profesionāļu palīdzību cenšos darboties. Bet laiks rādīs.

Seko līdzi tam, kas notiek tirgū, biržās?

Jā, tagad katrā telefonā ir aplikācija, tad sēdi un pēti. Lai gan aktuālāk tas bija pirms četriem pieciem gadiem, bet tagad esmu nolicis malā. Neesmu ticis tik tālu, ka sēžu saitos un lasu, kas notika, kāpēc. Kad bija Ulvis, varēju piezvanīt un pajautāt visu, kas interesēja, kas notika, kāpēc notika. Jālasa informācija. Piemēram, tu lasi, ka vienu spēlētāju aizmainīs pret citu. Tu zini, ka tas notiks, kāpēc tas notiks, kādas būs sekas. Tāpat ir ar akciju tirgu. Kas zina, tie pelna.

Pats esi ieguldījis naudu?

Jā, ir gadījies. Galvenais, lai nauda nepazūd, lai vairojas labāk nekā bankā. Pats zini, kādas iespējas piedāvā banka, tad viena ņem un nojūk... Tāds eksperimenta variants. Aizej pie speciālistiem un pasaki: gribu riskēt un dienā tikt pie tūkstoša, vai esmu gatavs gaidīt un paņemt 500 katru gadu. Izvēlējos mierīgāko variantu. Vienkārši paskatīties.