Spogulīt, spogulīt...

Jānis Freimanis 1.jūnijs 2018
 
Dmitrijs Suļžics, F64

Sporta karalis sapakojis čemodānus un dodas apskatīt Sarkano laukumu. Iespēju aplūkot tik tuvu ceļojošo monarhu izmantos arī daudzi latvieši, tiesa - mūsu futbola pirmās komandas starp viņiem nebūs, pagaidām pietrūkst meistarības. Tomēr īstu futbola mīļotāju Latvijā patiešām netrūkst, un divus no tieši tādiem mēs šomēnes sēdinām pie derību galda - bijušo valstsvienības snaiperi, tagad Liepājas futbola kluba prezidentu Māri Verpakovski gaišredzībā lūko pārspēt mūziķis, grupas Prāta vētra ģitāras stīgu boss Jānis Jubalts. Izaicinājums abu erudīcijai un intuīcijai - Pasaules kauss.

CIK VĀRTU VIDĒJI SPĒLĒ TIKS GŪTI PASAULES KAUSA FINĀLTURNĪRĀ KRIEVIJĀ?

Jānis Jubalts: 2,8

Māris Verpakovskis: 2,7

OlyBet eksperts: Izvērtējot vidējo vārtu skaitu čempionāta grupu turnīrā, mūsu prognoze - ar 50/50 vērtējam to, ka 48 grupu turnīra spēlēs tiks gūti Mazāk vai Vairāk par 121.5 vārtiem. Vidēji spēlē - 2.53 vārti. Izslēgšanas spēļu kārtās rezultivitāte mēdz pazemināties, tāpēc prognozējam, ka visa čempionāta laikā vidēji tiks gūti 2.45 vārti.

Māris: Līdzjutēji noteikti grib sagaidīt vēl vairāk gūto vārtu, jo viņus vairāk interesē vārtu guvumi, nevis taktiskās cīņas. Tādēļ parastajiem līdzjutējiem lielie rezultāti patīk. Arī tad, ja vienai komandai ir liels pārsvars. Redzams, ka arī Eiropas spēcīgākajās līgās ir šie lielie rezultāti, lai gan līmenis šajos turnīros ir augsts. Tendences UEFA Čempionu līgas pusfinālos bija anormālas, četrās spēlēs kopā tika gūti 20 vārti! Liela daļa no šo komandu spēlētājiem būs arī Krievijā, tāpēc, iespējams, rezultativitāte būs gana augsta.

Jānis: Uz katru Pasaules kausa finālturnīru tiek izgudrota jauna bumba. Tās ideja ir padarīt grūtāku darbu vārtsargiem, paaugstinot rezultativitāti. Kopš finālturnīrā spēlē 32 komandas, vidēji mačā tiek gūti 2,3 līdz 2,7 vārti, taču es liktu uz to, ka rezultativitātē tendence būs uz augšu. Teikšu, ka vidēji spēlē tiks gūti 2,8 vārti. Protams, kad sāksies izslēgšanas spēles, rezultativitāte kritīsies, taču to nevar pārmest. Tāds ir sports. Tāpēc jau ir treneri un taktikas. Tas padara futbolu daudz interesantāku, nevis vienkārši - skrien un sit. Ja spēj izsekot šai taktikai, tad kļūst pavisam interesanti.

Māris: Jānis pareizi saka. Jo reizēm jau rezultāts 0:0 vai 1:0 neliecina par garlaicīgu spēli. Līdzjutējs var gūt baudu arī no tā, kā komandas viena otru cenšas apspēlēt taktiskajā ziņā. Gūtie vārti ne vienmēr ir svarīgākais. Rezultāts var būt 3:0, bet spēle ir absolūti garlaicīga. Tajā pašā laikā, rezultātam esot 0:0, spēle ir no vieniem vārtiem uz otriem vārtiem. Trūkst tikai precīzu sitienu.

---

CIK KOMANDU NO EIROPAS IEKĻŪS CETURTDAĻFINĀLĀ?

Jānis Jubalts: 5

Māris Verpakovskis: 6

OlyBet eksperts: Šajā jautājumā piekrītam Mārim, piecu Eiropas izlašu iekļūšanu ceturtdaļfinālā vērtējam samērā augstu, par pēdējo vietu ¼ finālā prognozējam cīņu starp Eiropas un kādu no Dienvidamerikas izlasēm. Vācijas un Francijas iespēja tikt ceturtdaļfinālā tiek vērtēta ar 62% iespējamību. Spānijas un Beļģijas - 58%. Brazīlija - 62%, Argentīna - 56%. Astotnieku noslēdz Anglija ar 51.5% un Portugāle ar 40% iespējamībām. Tuvākie sekotāji - Krievija ar 37%, Urugvaja ar 35.5% un Kolumbija ar 32.5%.

Jānis: Vieglāk būs mēģināt sarēķināt tās komandas, kas nebūs no Eiropas. Šajā ziņā mani favorīti noteikti ir Brazīlija un Argentīna!

Māris: 1998. un 2006. gadā, kad finālturnīrs risinājās Eiropā, ceturtdaļfinālā bija pa sešām komandām no Eiropas, bet, kad notika ārpus Eiropas (2002., 2010. un 2014. gadā) - tikai trīs vai četras. Ģeogrāfijai ir nozīme! Viena lieta ir aklimatizācija, bet dažādos kontinentos atšķiras arī zāliens. Saprotams, ka eiropiešiem Eiropā spēlēt ir vieglāk. Ir teiciens, ka futbolā nemēdz būt sīkumu.

Jānis: Vēl man agrāk ļoti patika Nigērija…

Māris: Pēdējos gados viņi vairs nav tik stipri, turklāt Nigērijai ir ļoti sarežģīta grupa - Argentīna, Islande, Horvātija. Paredzu, ka viņi netiks laukā.

Jānis: Par dažām komandām man ir tumša bilde. Iespējams, ka trešā komanda, kas nav no Eiropas, varētu būt Urugvaja. Par Ēģipti grūti spriest.

Māris: Ēģipte ir Mohameda Salaha komanda. Viss būs uz viņa pleciem. Es domāju, ka no Eiropas ceturtdaļfinālā būs pat sešas komandas. Piekrītu Jānim par Brazīliju un Argentīnu, bet trešā komanda jau būs neliels pārsteigums. Izšaut var Urugvaja, Meksika, Kolumbija… Ja būtu Čīle, tad liktu uz viņiem, bet Čīle diemžēl netika uz finālturnīru.

---

CIK SARKANO KARTĪŠU TIKS PARĀDĪTAS FINĀLTURNĪRĀ?

Jānis Jubalts: 16

Māris Verpakovskis: 14

OlyBet eksperts: Uz doto brīdi sliecamies uz to, ka finālturnīra laikā tiks parādītas 16-17 sarkanās kartītes. Sarkano kartīšu skaits finālturnīra laikā - Mazāk vai Vairāk par 16.5 - 1.85/1.85 (50/50 iespējamības).

Māris: Parasti jau grēkot patīk Dienvidamerikas un Āfrikas komandām. Pieļauju, ka Ēģipte un Maroka ir mazliet disciplinētākas komandas, bet Senegāla un Nigērija sarkano kartīšu ziņā varētu izcelties.

Jānis: Kāpēc dienvidamerikāņiem un afrikāņiem ir tādas problēmas ar disciplīnu?

Māris: Paskatoties Āfrikas čempionātu, var redzēt, ka viņiem patīk lidot ar divām kājām uz priekšu. Āfrikā tas ir normāli, tur tas nav noraidījums no laukuma, bet, atbraucot uz Eiropu, viņiem ir grūtāk adaptēties. Tāpat viņiem spēles gaitā bieži aiziet ciet šīberis. Fiziski un tehniski viņi ir ļoti apdāvināti, bet bieži vien neizdodas sevi saņemt rokās, tāpēc tiek pastrādāta kāda muļķība, kas beidzas ar sarkano kartīti.

Jānis: 2006. gadā finālturnīrā Vācijā bija 28, bet pirms četriem gadiem Brazīlijā tikai desmit, tad izvēlēšos kaut ko pa vidu. Teiksim, 16 sarkanās kartītes.

Māris: Desmit sarkanās kartītes finālturnīrā - tas ir ļoti maz. Es teikšu, ka būs 14. Lielajās komandās tomēr ir ļoti disciplinēti spēlētāji, kuri apzinās sarkanās kartītes cenu. Tādā veidā tu pievil savu komandu konkrētajā spēlē un vēl dabū diskvalifikāciju uz nākamo maču.

Jānis: No sarkanajām kartītēm finālturnīros spilgtā atmiņā neviena nav palikusi. Kā ar tevi, Mārīt? Cik tu karjeras laikā dabūji sarkano kartīšu?

Māris: Atceros tikai vienu…

Jānis: Šķiet, ka tas bija kaut kādā krogā…

Māris: (Smejas) Nē. Tas bija Skonto sastāvā, kad cīnījāmies par čempionu titulu un spēlējām pret Ventspili. Bijām vadībā ar 1:0, bet es pēc ventspilnieku stūra sitiena ar roku izsitu bumbu no vārtu līnijas. Man parādīja sarkano kartīti, taču Ventspils neiesita pendeli, un mēs svinējām uzvaru. Ā, bija tomēr vēl viena sarkanā - par izklupienu Skonto mačā pret Liepājas metalurgu. Lai gan es joprojām uzskatu, ka noraidījumam tur nevajadzēja būt. Arī toreiz bijām vadībā, taču pēc manas sarkanās kartītes zaudējām... Bet tu - kādā koncertā neesi dabūjis sarkano?

Jānis: Par laimi, nē. Citādi Prāta vētra paliktu bez ģitārista...