Andra Biedriņa pēdējais meistardarbs

Sporta Avīze 2.aprīlis 2018
 
Andris Biedriņš / Romāns Kokšarovs, F64
Andris Biedriņš. Runājot par basketbola kvalitātēm, tas Latvijā jau sen, hmm... Teiksim tā – nav kompliments. Taču Andra karjeras pēdējo sezonu skumjajā ēnā palikušas daudzas patiešām lieliskas epizodes. Sagaidot 2015./16. gada sezonas sākumu, rubrikā "Vienas spēles anatomija" atcerējāmies vienu no tām. 28 punkti un 21 atlēkusī bumba – tāds 2010. gada 26. novembra vakarā bija latviešu centra devums Goldensteitas Warriors spēlē Memfisā. Tobrīd Andrim bija nieka 24 gadi, un diez vai kāds tobrīd spēja iedomāties, ka tik spoži kā tajā vakarā Biedriņa zvaigzne basketbola laukumā tā arī vairs nekad neiemirdzēsies...

PIRMS SPĒLES

Lai gan Goldensteitas Warriors nebija iekļuvis play-off spēlēs, klubs bija aizvadījis savu veiksmīgāko regulāro sezonu kopš 1994. gada. Tieši tad, 2008. gada vasarā Andris Biedriņš pagarināja līgumu ar Warriors uz sešiem gadiem par vairāk nekā 60 miljoniem ASV dolāru, kļūstot par Latvijas sporta vēsturē vislabāk apmaksāto atlētu. Ticis pie iespaidīgā algas čeka un viena no komandas kapteiņa godiem, vienīgais Latvijas pārstāvis NBA aizvadīja savu karjeras labāko sezonu, vidēji mačā gūstot 11,9 punktus un izcīnot 11,2 atlēkušās bumbas. Tomēr komanda 82 spēlēs bija izcīnījusi tikai 29 uzvaras, kas liedza pilnībā izbaudīt NBA elites centra cienīgo statistiku.

Vasarā Biedriņš devās palīgā Latvijas valstsvienībai, taču rudens pienāca uz skumjas nots - izlase neizkļuva no apakšgrupas, bet Biedriņš bija viens no Gdaņskas piecīšiem, kuriem Latvijas Basketbola savienība piesprieda diskvalifikāciju. Andrim gan tikai gads nosacīti. Acīmredzot liktenis bija lēmis, ka šis lielā mērā kļuva par pagrieziena punktu latviešu basketbolista karjerā. 2009./2010. gada sezona sagrāva ilūzijas, jo atklājās, ka Biedriņa veselība ir trausla - vēdera muskuļu un cirkšņa traumas ļāva aizvadīt vien 33 spēles, bet marta sākumā Andris gūlās zem skalpeļa. Tādēļ gatavošanās nākamajai sezonai viņam vairāk sanāca ārstu un fizioterapeitu nekā treneru uzraudzībā.

Par Biedriņa gatavību sezonai šaubas bija arī Ziemeļamerikā, tomēr pēc pirmajiem treniņiem latvietis saņēma uzslavas par teicamu fizisko kondīciju. Vēl lielāka neziņa Oklendā valdīja par kluba nākotnes vīziju, jo viens no svaigi apstiprinātajiem kluba īpašniekiem Džo Leikobs jau vasarā, komplektējot sastāvu, lika manīt, ka Biedriņa krusttēva Dona Nelsona dienas pie Warriors kuģa stūres ir skaitītas. Vairs nekādas skriešanas un mešanas, jāsāk domāt par to, kā uzlabot katastrofālo aizsardzību, kas iepriekšējā sezonā vidēji mačā ielaida 112,4 punktus!

Vēl neskaidrāka aina veidojās, kad, pulcējoties uz pirmssezonas treniņnometni, par Nellija aizstājēju tika iecelts ilggadējo palīgs Kīts Smārts, starp kura tiešajiem pienākumiem iepriekšējos gados bija tieši komandas spēle aizsardzībā. Šajā nenoteiktības un neizpratnes kokteilī par labu Biedriņa izredzēm uz solīdu spēles laiku runāja tikai fakts, ka Smārts iepriekš pāris gadus bija piesaistīts Latvijas izlases treneru kolektīvam, jo Leikoba favorītu sarakstā Andra vārds nebija atrodams. Par spīti tam, sezonas sākums Warriors komandai izdevās labākais pēdējo 16 gadu laikā - sešas uzvaras astoņos mačos. Komandas spēlē beidzot bija izdevies piekārtot pēdējās pusotras sezonas laikā izveidojušos bardaku un palīdzīgu roku sniedza arī pateicīgais spēļu kalendārs. Jau ar pirmajām spēlēm kļuva redzams, ka baltie puiši - Biedriņš un vasaras jaunieguvums Deivids Lī - viens otru papildina, nevis darbojas kā konkurenti. Vienubrīd Biedriņa-Lī duets atlēkušo bumbu skaita ziņā zaudēja tikai NBA čempionu Losandželosas Lakers garajiem - Pau Gazolam un Lamāram Odomam. Bet tad Lī iedzīvojās savainojumā un nākamajās septiņās spēlēs Warriors izcīnīja tikai vienu uzvaru.

Biedriņš sezonas sākumā pakāpeniski uzņēma apgriezienus, tomēr gūto punktu ailītē tikai vienreiz bija spējis ierakstīt divciparu skaitli. Zem groziem Andris atsevišķos mačos atgādināja sevi labākajā sezonā (piemēram, 20 atlēkušās bumbas pret Jūtas Jazz), tomēr flirts ar double-double parasti beidzās ar saņemtu kurvīti. Uz šāda fona Biedriņš un Warriors sagaidīja 26. novembra spēli izbraukumā pret Memfisas Grizzlies. Sezonas pašā sākumā kareivji vienreiz jau bija uzvarējuši Memfisu, taču todien Grizzlies bija bez sava spēcīgākā ieroča groza apakšā Zaka Rendolfa. Biedriņam tas gan tik un tā neļāva izvērsties groza apakšā - nepilnās 30 minūtēs divi punkti un piecas atlēkušās bumbas...

Turpinājumu lasi nākamajā lapā