Meistars

Raimonds Rudzāts, Sporta Avīze 26.augusts 2019
 

3.lapa no 4 lapām

AUTOGIGANTI NEBAIDA

31 gada laikā Arvīds Miezis bobslejā ir pieredzējis daudz. Strādājis līdzās visiem spilgtākajiem pašmāju bobsleja celmlaužiem un viņu pēctečiem. Pieredzējis iekšējo šķelšanos, ambīciju sadursmes, izbaudījis panākumu saldo garšu un neveiksmju šķebinošo rūgtumu. Pa šiem gadiem daudz kas ir mainījies. Mūsu dzīvē ir ienākušas tehnoloģijas, kas mūsdienās spēlē būtisku lomu arī bobsleja attīstībā. Pats Miezis atzīst: «Esmu vakardienas cilvēks,» liekot noprast, ka ar modernajām tehnoloģijām ir uz jūs. Tomēr, par spīti visam augstāk minētajam, viņš vienmēr ir izrādījis noderīgs Latvijas bobslejam. Kā? «Tāda kalibra meistarus pasaulē var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem,» atbildi uz jautājumu sniedz Jānis Skrastiņš, bobsleja treneris un Latvijas bobu ražotnes Bobsleja tehniskā centra (BTC) šefs. «Viņš ir pielicis roku visos Latvijas bobsleja panākumos. Visos! Un ne tikai - arī bobam, ar kuru Stīvens Holkombs 2012. gadā uzvarēja pasaules čempionātā, viņš veidoja modeli,» atklāj Skrastiņš. «Kaut kādā mērā ir sanācis piedalīties pie visiem Latvijas bobsleja panākumiem. Arī pie Soču sudraba,» Arvīds apstiprina.

Pēdējos gados arvien izteiktāk ir novērojama kāda interesenta tendence. Proti, lielvalstis bobsleja tehnikas izstrādē talkā ņem pasaulē vadošos autokoncernus. Tā, piemēram, itāliešiem Soču spēlēm tehniku sagatavot palīdzēja Ferrari, britiem - McLaren, amerikāņiem - BMW, šveiciešiem - Audi. Milzīgi koncerni ar nepatveramām iespējām - gan finansiālajām, gan tehnoloģiskajām. Taču goliātiem līdzās pagaidām ļoti stngri stāv mūsu pašu Dāvids - latviešu bobsleja saime. Arvīdu Miezi skaļie vārdi nebiedē. «Tikai ar maksimālajām tehniskajām, finansiālajām un citām iespējām ir par maz. Ir jābūt bobslejā pamatīgi iekšā. Nepieciešama intuīcija, kas balstās uz milzīgu pieredzi. Mūsu spēks ir vairāk nekā 30 gadu pieredzē.» Līdzīgās domās ir arī Jānis Skrastiņš: «McLaren, BMW, Ferrari un visiem pārējiem milžiem ir neierobežotas iespējas, bet trūkst dziļās bobsleja zināšanas. Viņiem tādu vienkārši nav.»

Būtisku zināšanu porciju, ko gadu laikā ir apēduši šā brīža vadošie Latvijas bobsleja prāti, saviem gados jaunākajiem kolēģiem ir uzsildījis un pasniedzis Arvīds Miezis. «Es vienmēr saku: Akolovs, Miezis, Švanks, Ivanovskis - viņi visi ir bijuši mani skolotāji,» uzskaita Skrastiņš. Daudz mācījies arī izlases galvenais treneris Prūsis: «Viņš man ir ļoti daudz iemācījis. Arvīds bobu būvē ir bijis klāt visos procesos - sākot ar rasējumiem, formas veidošanu ar tehnisko plastalīnu, beidzot ar visu ideju realizēšanu praksē. Bobus licis kopā no A līdz Z - nav nekā tāda, ko viņš nebūtu darījis. Karjeras sākumā es pārsvarā trenējos un braucu, daudz tehniskas nianses nesapratu, viņš man būvēja bobus. Tā gadu pa gadam apguvu arvien vairāk un vairāk, līdz sapratu, no kā tas bobs sastāv. Viņš man daudz iemācīja. Parādīja, kā rasējums uz papīra pārvēršas par reālu bobu dzīvē.»

Gan Prūsis, gan Skrastiņš sava kolēģa ilggadību skaidro ar piemērotām rakstura īpašībām. «Ir daudzi inženieri, kas bobslejam ir ķērušies klāt, domājot, ka var pasauli apgriezt otrādi,» saka Prūsis. «Viņi neņem vērā padomus un ieteikumus. Arvīds vienmēr ir ņēmis vērā ieteikumus, reizēm pat par daudz mūsos ieklausījos. Ko tik mēs savulaik neesam vēlējušies un beigās ar veselo saprātu sapratuši, ka neko tik sarežģītu mums nemaz nevajadzēja. Bet tā ir baigā pieredze. Arī negatīvs rezultāts ir rezultāts, un nākamreiz jau zinām, pa kuru ceļu nevajag iet.» Jānis Skrastiņš apbrīno Mieža mieru: «Arvīdam, manuprāt, ir ļoti laba nervu sistēma. Nekad neesmu redzējis, ka viņš noskaistos un rupji lamātos. Viņš ir akadēmisks cilvēks, kas kārtīgi dara savu darbu. Kad ir izdarījis, iet paēst pusdienas. Tad nāk atpakaļ - pārģērbjas, nomazgājas un turpina. Es tā, piemēram, nemāku - allaž gribu to izdarīt, to sagrābt, pusdienās vispār neaizeju. Viņš ir ārkārtīgi organizēts, vienmēr labā noskaņojumā ar spēcīgu nervu sistēmu. Iekšēji sakārtots cilvēks - pa galvu un kaklu nekur neskrien. Ja dara, tad dara pamatīgi un vienmēr izdara.»

Arvīds Miezis un Sandis Prūsis

/

Dmitrijs Suļžics, F64

Turpinājumu lasi nākamajā lapā