Briedis un Usiks – divas cīņas vienā datumā un divos dažādos līmeņos

- 10.novembris 2018
 

Mairis Briedis naktī uz svētdienu aizvadīs Supersērijas otrās sezonas ceturtdaļfināla cīņu, Čikāgā sacenšoties ar Vācijas armēni Noelu Gevoru. Dažas stundas pirms tam ukrainis Oleksandrs Usiks, vienīgais bokseris, kurš līdz šim pieveicis Briedi, augsta profila cīņā Mančestrā spēkosies ar slaveno britu Toniju Beljū, liekot galdā visas četras pasaules čempiona jostas. Vai Briedis varēja būt Usika vietā? Varēja. Taču nepilna gada laikā Briedis ir spēris vairākus nelielus, bet tomēr pamanāmus soļus atpakaļ, un šobrīd šis „varēja” ir pārvērties no labas iespējas par attālu fantāziju.

Janvārī Arēnā Rīga aizvadītā boksa cīņa starp Mairi Briedi un Oleksandru Usiku izvērtās par lielisku šovu, kas skatītājiem nelika vilties un vēlreiz apliecināja, ka Rīga var rīkot augstākā līmeņa boksa pasākumus. Galu galā, neskaitot faktu, ka cīņā piedalījās latviešu favorīts Briedis, tā bija sankcionēta WBA un WBC titulcīņa, kuru klātienē izvēlējās apmeklēt arī boksa leģenda Vitālijs Kļičko.

Briedis un Usiks augstā tempā noboksēja visus 12 raundus, kuros Briedis ar savu izvēlēto taktiku bija piebremzējis ukraiņu zvaigzni un licis viņam sajusties neērti ringā. Pēc pēdējā gonga netrūka latviešu, kuri bija gatavi noticēt tiesnešu labvēlīgam lēmumam, taču tomēr taisnīgi pārāks tika atzīts Usiks. Taču tikpat taisnīgi kā atzīt Usika uzvaru ir arī atzīt, ka Briedim pietrūka tikai nedaudz un atšķirība nebija liela.

Briedis ar Usiku vienlaicīgi cīnījās arī vasarā, kad Briedis aizvadīja „undercard” cīņu, turklāt visai nepārliecinošu, bet tomēr ierakstīja savā rēķinā kārtējo uzvaru, pieveicot mazpazīstamo francūzi Delorjē. Usiks tikmēr bez mazākajiem variantiem Maskavā uzvarēja Muratu Gasijevu, kļūstot par absolūtu pirmā smagā svara čempionu un Supersērijas uzvarētāju.

Tobrīd apmēram kļuva skaidrs, ka par Brieža promouteriem kļuvuši Zauerlandu brāļi, Supersērijas organizatori, un viņi, protams, nevilcinājās iekļaut nu jau bijušo WBC čempionu Briedi Supersērijas otrajā sezonā, un Kalle Zauerlands publiski solīja, ka Briedis jau pavisam drīz - pusgada laikā - atkal cīnīsies par čempiona titulu. Šobrīd skaidrs, ka tās bija tikai sapņu pilis. Tāpat atklātībā nāca Brieža bijušā menedžera Ala Siestas neapmierinātība par viņu sadarbības pārtraukšanu, uz ko Briedis oktobra beigās reaģēja tieši - no savas mediju sesijas izraidot preses pārstāvjus, kuri nebija ignorējuši Siestas teikto.

Ar to visu kopā Brieža publiskais tēls cietis tik daudz, cik droši vien vēl nekas viņa profesionālajā karjerā, un viņa paša ziņā ir tas, vai izdosies atgūties. Supersērijas ceturtdaļfinālā viņu vairs nesagaida pretiniekos mazpazīstams francūzis, par kuru droši vien neviens Latvijā vairs nekad nedzirdēs, bet gan 28 gadus vecs armēnu bokseris Noels Gevors, kurš pārstāv Vāciju. Gevors savas karjeras 24 cīņās zaudējis tikai vienreiz - pirms pusotra gada ar dalītu tiesnešu lēmumu pret poli Kšištofu Vlodarčiku, pagājušās sezonas Supersērijā ceturtdaļfinālā zaudējušo bokseri.

Sporta totalizatora „Betsafe” boksa sporta likmes liecina, ka Briedim šajā cīņā būs milzīgs favorīta statuss un viņa zaudējums tiek raksturots kā teju minimāla iespējamība. Briedim ir ļoti labas iespējas iekļūt Supersērijas pusfinālā otro gadu pēc kārtas, un 100% skaidrs, ka šoreiz viņam pretiniekos Usika nebūs.

Taču pirmatnējā turnīra burvība ir zudusi, jo universālais čempions šajā svara kategorijā tomēr jau noskaidrots. Tas, ka Usiks, visticamāk, pārcelsies uz smagsvariem un atstās čempionu jostas vakantas, nemainīs viņa čempiona statusu. Bukmeikeru prognozes liecina, ka cīņā pret slaveno, bet karjeras beigu posmā esošo britu Toniju Beljū izteikts favorīts būs Usiks, kamēr boksa apskatnieki bez šaubām norāda, ka, ja Usiks pieveiks arī Beljū, viņš būs galvenais kandidāts uz gada boksera titulu (visu svara kategoriju vērtējumā) un nākotnē Usika ielaušanās pasaules labāko smagsvaru vidū būs vairs tikai laika jautājums. Tas savukārt pavērs iespēju multimiljonu cīņām pret Entoniju Džošua, Deonteju Vailderu un Taisonu Fjūriju, ielaužoties boksa vislielākajā tirgū. Ja Briedim janvārī būtu izdevies atrast un izmantot vēl pāris atsevišķas detaļas, vēl pāris boksa minikomponentos pārspējot Usiku un uzvarēt vēl 1-2 raundos, varbūt šobrīd viņš būtu Usika vietā. Bet tikai „ja”.

Detalizētākas prognozes par Usiks pret Beljū cīņu.