Pauls Jonass gatavs rakstīt vēsturi

Sporta Avīze 9.maijs 2018
 
Pauls Jonass / Rejs Ārčers, KTM
Pieckārtējā pasaules čempiona Kristera Serģa sportisko sasniegumu gradācija jau sen nevienam nav noslēpums. Proti, sportā ir tikai viena vieta, kuru izcīna, bet visās pārējās – tikai paliek. Šajā nedēļas nogalē šo lietu kārtību mēģinās attaisnot šobrīd patlaban pasaules labākais latvietis pie motocikla stūres – Pauls Jonass. Viņu abu mērķis ir viens: vēsturiska pirmā uzvara Latvijas Grand Prix posmā. Saulīte šajās dienās staigā pa zemes virsu un pasaules čempions no Kalvenes cer – latviešu atbalsts Ķegumā viņu nepievils un pacels spārnos. Plašāk par Paula mērķiem rakstījām pirms sezonas.

“Pēc aizvadītās sezonas kopā apsēdāmies aprunāties. Mērķis sasniegts - ko tālāk? Izvērtējām paveikto un vienbalsīgi nonācām pie secinājuma, ka jāturpina - kamēr viss strādā, nav iemesla atkāpties. Esam komanda PJ41 un darbojamies tālāk! Protams, nu jau pielāgojoties nākamajiem mērķiem. Turpmākajos divos gados mums kopīgi jāpaveic tas darbs, kas nepieciešams, lai viņš būtu gatavs nākamajiem pieciem septiņiem - nu jau elites klasē. Tā es to redzu,” atzīst Kristers Serģis. “Fokuss jau šobrīd ir 2020.-2025. gads.”

Sportists motokrosā veidojas līdz 22-23 gadiem - nobriest fiziski un psiholoģiski, izkopj stilu. Ja šajā laikā nostiprinies apritē un iegūsti vārdu, tas nozīmē iespēju vēl kādu laiku tajā malties - labāk, sliktāk, neizslēdzot traumas, taču - iespēju tur būt. Pauls tam ir jau pavisam tuvu, un pēc tam viņa uzdevums būs izmantot šo iespēju maksimāli kvalitatīvi, taču pagaidām vēl jāizdara melnais darbs, lēš Serģis. Gan uzreiz pats paturpinot - prāts visā šaja procesā jāpatur vaļā, jo sportā nav garantiju. “Viens neveiksmīgs lēciens, un visi tavi mazie mērķi uz kādu brīdi sabrūk kā kāršu namiņš - kā Porziņģim. Tā ir tā pretruna: tu nedrīksti plānot, bet vienlaikus - nedrīksti neplānot. Dzīvojot no gonkas uz gonku vai no sezonas uz sezonu, lielus mērķus nekad nesasniegt - ilgtermiņā apmaldīsies. Ir jābūt skaidrai stratēģijai, bet vienlaikus - elastīgai gatavībai jebko koriģēt, balstoties uz apstākļiem.”

Pārliecināts par to, ko vēlas, šķiet arī pats Pauls. “Pasaules čempiona tituls ir bijis mans mērķis jau kopš piecu gadu vecuma, kad pirmoreiz uzkāpu uz motocikla, taču tas ir tikai pirmais solis - tas nav augstākais punkts, ko iespējams sasniegt motokrosā. Teiksim, līdz šim neesmu uzvarējis Latvijas Grand Prix, tas noteikti ir nākamais mazais mērķītis - pēc finiša Ķegumā uz pjedestāla dzirdēt Latvijas himnu. Arī prestižākais MXGP līmenis vēl tikai priekšā, es gribu būt čempions arī tur! MX2 tituls man ir ļoti nozīmīgs un dārgs, taču tas noteikti nav iemesls minstināties - motivācijas problēmu man nav pavisam noteikti. Ko tālāk - tāda jautājuma man pašam sev nav bijis ne sekundi, jo vīzija, ko kopā ar savu komandu esam attīstījuši šajos gados, nekādā gadījumā neapstājas pie MX2 čempiona lauriem.”

Situācija ar gaidāmo pāreju līmeni augstāk gan vēl ir miglā tīta. Noteikumi no vienas puses paredz tikai vienu iespēju aktuālajam MX2 čempionam aizstāvēt savu titulu - kas nozīmētu, ka pēc šās sezonas Paulam jākravā mantiņas un liftā jāspiež poga uz augšu. No otras puses - tajos pašos noteikumos skaidri rakstīts, ka līdz 23 gadu vecumam te atļauts braukt ikvienam. Kas savukārt ļautu latvietim noslēgt esošo līgumu esošajā līmenī. “Ja tā kārtīgi izlasa tos priekšrakstus - aizliegt viņam braukt arī aiznākamajā sezonā īsti nevar. Punktam, kas paredz tikai vienu iespēju aizstāvēties, ir dažādas interpretācijas. Mēs to redzam kā MX2 šogad un pāreju uz MXGP 2019 gadā, bet vai tas patiešām realizēsies - par to varēs spriest ne ātrāk kā šīs vasaras vidū. Jebkurā gadījumā, viņam jāgatavo sevi lielajai klasei. Jāgatavo visādā ziņā - psiholoģiski, fiziski, tehniski.”

Pauls Jonass

/

Rejs Ārčers, KTM

Turpinājumu lasi nākamajā lapā