Pirmais latvietis NBA - Gundars Vētra

Sporta Avīze 14.jūnijs 2017
 
Gundars Vētra debitējot "Timberwolves" sastāvā. / Arhīvs
NBA sezona nupat noslēgusies ar pārliecinošu Goldensteitas uzvaru. Konferences finālā "Warriors" pārliecinoši pārbrauca pāri arī Dāvja Bertāna pārstāvētajai "Spurs" komandai. Mēs tikmēr atšķiram "Sporta Avīzes" 2014. gada trešo numuru, kur atskatījāmies uz pirmā latvieša piedzīvoto NBA deviņdesmitajos gados. Runa, protams, ir par Gundaru Vētru.

Viņa gaitas lielajā līgā gan pārtrūka ātrāk, nekā bija cerēts. Viena sezona, 13 spēles laukumā... "Brīdī, kad sāku spēlēt, pievīla veselība - nācās veikt meniska operāciju, otro karjerā. Līdz ar to, sezonas beigas, kad vajadzēja atsperties uz jau sasniegtā, bija sabojātas. Atvadoties kluba vadība pateica, lai atbraucu uz vasaras līgu, sak’ - tad arī izlemsim par nākamo sezonu. Kad aizbraucu, jau bija zināms, ka "Timberwolves" draftā paņēmis Dž. R. Raideru - spēlētāju manā pozīcijā, kas var darboties gan kā otrais, gan kā trešais numurs. Iepriekšējo sezonu ļoti labi bija aizvadījis arī Dags Vests, tā ka šī pozīcija komandā bija labi nokomplektēta. Bija saruna, kurā man pateica: "Līgums uz vēl vienu gadu tev ir, par finansiālo pusi neuztraucies, taču vietu divpadsmitniekā un minūtes apsolīt tev nevaram. Varbūt labāk skaties kādus variantus Eiropā..." Kas man šādā situācijā atlika, teikt - nē, es te palikšu un sēdēšu? Man tomēr bija 26 gadi. Sapratu, ka esmu īstajā štosē - gribējās spēlēt! Bija dažādas domas, apsvēru iespēju palikt Amerikā un spēlēt CBA līgā, lai varbūt tiktu atpakaļ NBA, tomēr beigās nolēmu doties. Sapratu, ka Eiropā esmu starp labākajiem, bet tur - tikai viens no daudzajiem, ar kuru neviens tāpat nerēķinās..."

Nākamās sezonas lielāko daļu Vētra pavadīja Ādažu komandā, tad, līdz ar SWH koncerna pievēršanos basketbola lielkluba izveidei - atgriezās Rīgā un uz sezonu kļuva par vienu no "Brocēnu" līderiem, bet 1995. gada vasarā pārcēlās uz Maskavas CSKA. Taciņa uz NBA pamazām aizauga un atrast atpakaļceļu drīz kļuva neiespējami. Tomēr pēdu nospiedumus lielajā līgā Vētram izdevās atstāt - kā pirmajam un uz vairāk nekā desmit gadiem vienīgajam latvietim. Celmlauzis... "Tolaik tas spēlētājam bija neiedomājams solis - no brūkošās PSRS uz tikko vēl aizliegto NBA. Viņi uz mums skatījās kā uz dinozauriem, mēs uz viņiem - tieši tāpat," vēlreiz visu atmiņā pārcilā Gundars. "Man tas viss bija un vienmēr arī paliks kā milzīgs notikums. No pirmās dienas līdz pēdējai."