Desmitniekā ar pirmo šāvienu

Sporta Avīze 29.marts 2017
 
Zemgus Girgensons / Scanpix
Latvijas izlases rindas šonedēļ papildinājis Zemgus Girgensons. Zemga NHL karjera pēdējos pāris gadus attīstījusies visnotaļ nedroši, un daudziem varbūt jau piemirsies, ka lielajā līgā tobrīd 18 gadus vecais latvietis savulaik ienāca skaļi – gūstot vārtus jau ar savu pirmo metienu.

2013. gada 2. oktobris Zemgum bija vēsturiska diena - savā pirmajā īstajā NHL pirmssezonas nometnē izcīnījis kauju par vietu Sabres sastāvā, jaunais uzbrucējs kopā ar komandu nu bija ieradies Motoru pilsētā Detroitā un gatavs doties laukumā savā karjeras pirmajā NHL mačā. Bufalo izredzes pret Red Wings nebija diezko dižas un tas atspoguļojās arī laukumā - Sabres pa Džimija Hovarda vārtiem meta reti un ne pārāk bīstami. Sākuma satraukumu pēc pirmās trešdaļas bija pārvarējis arī Girgensons, tomēr iespējas izmēģināt veiksmi neradās - līdz pat trešās ceturtdaļas 13 minūtei. “Šo momentu droši vien atcerēšos visu dzīvi. Maiņas partneris Braiens Flins cīņā pie borta pārtvēra vārtsarga mesto ripu un tā izlēca tieši man priekšā. Redzēju tukšo augšu, sapratu, ka tur arī jāmet, un trāpīju!” Sporta Avīzei pāris mēnešus pēc notikušā atcerējās Zemgus. Ārkārtīgi rets gadījums - rezultatīvs izrādījās jau pats pirmais metiens NHL karjerā! “Šķiet, uzreiz pēc gola komandas biedrs paķēra ripu, jo visi zināja, ka tas ir mans pirmais gols. Pašu ripu uz brīdi rokā paturēju tikai pēc spēles - pēc tam to paņēma, lai ierāmētu, un tad atdotu man par piemiņu.”

Vecākie komandas biedri pavilkuši uz zoba, ka nu pienāktos visiem uzsaukt vakariņas, taču citādi īpašu tradīciju šādām reizēm neesot - tik, cik pašam prieks un lepnums. Smalkas ceremonijas nav arī pašas ripas sagatavošanā - vismaz sākotnējā posmā. “Apkārt aplīmē nūjas lentu un uzraksta, ka pirmais gols, kā arī spēles datumu un pretinieku. Droši pat nezinu, kurš šo mākslu paveic - šķiet, ka vienkārši ekipējuma menedžeris,” atzīst Girgensons. Kaut gan personisko relikviju kolekcionēšana nav starp ieradumiem (tiesa, savu komandu kreklus pēc katras sezonas saglabā), Zemgus apliecina - kad būs attiecīgi sagatavota, ripa atgriezīsies viņa īpašumā, un tad noteikti tiks rūpīgi saglabāta. “Šis nav svarīgākais gols manā līdzšinējā karjerā, taču noteikti paliks kā atmiņām bagātākais. Trāpīt ar pirmo metienu - tas ir sapnis, kas piepildās retajam. Atzīšos, to visu vēl padara labāku tas, ka esmu jaunākais latvietis, kas iemetis NHL!”