Grēku pilsētas bruņinieku izšķirošā kauja

Sporta Avīze 28.maijs 2018
 
Scanpix
Lasvegasa jau gadu desmitiem spējusi cilvēkiem sagādāt pasaules centra sajūtu. Ar aizvien pārsteidzošām izklaidēm, nebeidzamu uzdzīvi tuksneša viducī un azartspēlēm, kas spēj sniegt papildus adrenalīna devu pat visprasīgākajam ballētājam. Pilsēta joprojām nebeidz pārsteigt, un šoreiz tas notiek ledus laukumā – durvis uz profesionālo hokeju ļoti iespaidīgi atspērusi NHL debitante Lasvegasas Golden Knights. Par briestošo Vegasas pārsteigumu rakstījām jau decembra numurā, tiesa - tas, ka komanda tiks tik tālu, tobrīd nerādījās pat sapņos... Šonakt zelta bruņinieki uzsāks Stenlija kausa finālsēriju. Kā favorīti!

Frankenšteins dejo valsi

Profesionālā hokeja pirmās dvesmas Lasvegasu sasniedza jau pirms gandrīz 20 gadiem, pateicoties epizodiskām paraugspēlēm, kas gan lielākoties bija paredzētas kā papildus šova elements izklaidi alkstošajai sabiedrībai tā jau iespaidiem pārbagātajā pilsētā. Arī lēmums organizēt NHL sezonas nozīmīgāko balvu sadali tieši Lasvegasā 2009. gadā bija vairāk uzmanības piesaistīšanai, nekā saistīts ar vērtīgajām hokeja spēles tradīcijām šajā reģionā. Jaunu elpu baumām par šīs pilsētas kāri pēc profesionālās hokeja komandas iedeva pirms trīs gadiem pabeigtā slēgtā ledus arēna, tomēr NHL vadība šādas baumas spītīgi noliedza. Taču šis bija arī pirmais mirklis, kad potenciālā jaunā kluba kontekstā izskanēja multimiljonāra Bila Folija vārds salikumā ar profesionālajā sportā slaveno Malufu ģimeni, kuras īpašumā ir arī Nacionālās Basketbola asociācijas klubs Sakramento Kings. Divus gadus vēlāk Folijs jau saņēma svētību no NHL par jauna kluba izveidi (apmaiņā pret 500 miljonus dolāru lielu nodevu...), tā pirmoreiz kopš 2000. gada paplašinot līgas robežas un dāvājot Lasvegasai tās pirmo profesionālā sporta komandu.

Pēc formalitāšu sakārtošanas visu skatieni pievērsās jaunieceltajam ģenerālmenedžerim Džordžam Makfī. Savulaik Vašingtonas Capitals sistēmā pieredzi guvušais speciālists saņēma zaļo gaismu, lai veidotu un kā puzli liktu kopā Vegasas Golden Knights komandu tās debijas sezonai. Būsim godīgi - līgas jaunpienācēju liktenis savā ziņā jau izlemts, un tur nav nekā skaista. Lielākoties debitantu komandas tiek komplektētas no tiem, kuri caurkrituši citu, spēcīgāku un konkurētspēju apliecinājušu klubu organizācijās vai kā brīvie aģenti meklē sev jaunas mājas. Līgas līderi visbiežāk uz debitantiem nelūkojas kā daudzosološu darba devēju, tāpēc arī šādiem klubiem pirmajās sezonās visbiežāk nācies samierināties ar viduvēju sastāvu, kuru tad ar laiku iespējams pamazām apaudzēt ar muskuļiem un slavenākiem uzvārdiem. Dažiem labpaticis to salīdzināt ar slaveno Frankenšteitu, un paralēles, šķiet, te nolasās diezgan skaidri... Taču šoreiz Makfī ticis zem laimīgās zvaigznes, trāpot kopā īstos elementus, un tie sezonas starta fāzē saslēdzās pārsteidzoši labi. Apskatnieki novērtējuši, ka Golden Knights sistēmā sapulcināts labākais sastāvs, kādu jebkura debitantu vienība spējusi demonstrēt pēdējo trīsdesmit gadu laikā.

Kas nav mazāk svarīgi - Makfī darbības spēlētāju tirgū apliecina, ka runa ir par ilgtermiņa attīstību, kuras vārdā varbūt tiks arī upurētas šodienas uzvaras. Iegūtās 27 izvēles iespējas jauno hokejistu draftā nākamajos trijos gados vien apliecina Makfī stratēģiju. Šobrīd gan vairāk šķiet, ka viņam izdevies nošaut divus zaķus uzreiz - izveidot konkurētspējīgu komandu šai sezonai, tajā pašā laikā saglabājot atvērtas durvis jaunajiem talantiem no drafta ceremonijām.

“Mēs vēlamies uzvarēt. Vēlamies, lai Lasvegasas cilvēki lepojas ar savu komandu, tāpat kā mēs paši. Tas ir cieņas jautājums, bet to mēs varam iegūt ar lielu darbu un pūlēm, ko ieguldām no kluba pirmās dienas un katru dienu,” Makfī uzsver nepieciešamību uztaustīt vietējās sabiedrības dvēseles stīgu, kas būtu viens no kluba ilgtermiņa pastāvēšanas priekšnosacījumiem.

Labi uzbrucēji, izcils vārtsargs

Par galveno treneri izraudzītais kanādiešu speciālists Žerārs Gallards uzreiz paziņoja - galvenais būs saliedēta komanda, nevis individuālā meistarība. Ko apliecināja gadījums ar Vadimu Šipačovu. Viņu kā brīvo aģentu nolīga uz diviem gadiem par solīdu summu - deviņiem miljoniem dolāru. Taču mērķis izveidot konkurētspējīgu uzbrukumu ap šo pieredzējušo 30 gadus veco krievu spēlētāju tā arī nevainagojās panākumiem. Viņš savu vietu komandā tā arī nespēja atrast, tāpat kā vienotu valodu ar kluba vadību. Viena neveiksme noveda pie nākamās, kamēr Šipačovs saņēma ziņu par nosūtīšanu uz fārmklubu. Šāds pavērsiens nebija viņam pa prātam, tāpēc pēc soda saņemšanas par nepakļaušanos kluba pavēlēm Šipačovs beigu beigās saņēma brīvlaišanu un atļauju doties atpakaļ uz dzimteni.

“Mums svarīgākais ir sajūta, ka esam vienots veselums ar vienu mērķi un vīziju. Zināju, ka mums ir daudzi labi spēlētāji, kurus ieguvām draftos, un pirmais iespaids par sastāvu viennozīmīgi bija labāks, nekā jebkurš sākotnēji cerēja. Vai spētu prognozēt tik veiksmīgu sezonas sākumu? Protams, ka nē, taču apzinājos, ka manā rīcībā ir ambiciozi, spēcīgi spēlētāji, kuri ir gatavi uz visu,” atzinis Gallards.

Par vienu no veiksmīgās sezonas sākuma priekšnosacījumiem jāmin pateicīgais kalendārs. Septiņas no deviņām spēlēm Golden Knights aizvadīja savā laukumā, turklāt pret tādām komandām, kas sezonas izskaņā parasti ļoti cīnās par iekļūšanu play-off turnīrā. No līgas lielajiem smagsvariem Lasvegasai izdevās izvairīties, turklāt sevi no absolūti labākās puses apliecināja Golden Knights līdzjutēju pulks. Izrādījās, ka šajā kazino pilsētā ir pietiekami daudz to, kurus interesē un kuri saprot hokeju! Izveidojot solīdu fanu atbalstu savējiem, kas, nenoliedzami, ir neatsverams atbalsts tiem, kuri vēl tikai taustās pēc sava ceļā NHL apritē.

Puse no uzvaras jau bija vārtsarga Marka Andrē Flerī piesaistīšana Golden Knights rindām. Pēc 13 gadiem novilkot Pitsburgas Pengiuns formas kreklu (viņa vienīgais pārstāvētais klubs NHL), lai turpmāk aizstāvētu Lasvegasas krāsas - viņš uzskatāms par vienu no vērtīgākajiem ieguvumiem. Ar vārdu uz slavenā Stenlija kausa var lepoties vēl viens Lasvegasas nolīgtais Braidens Maknabs, un šo abu spēlētāju pieredze var kļūt par izšķirošu faktoru komandas spēlē, kad tuvosies sezonas izskaņa, krāsies nogurums, bet svarīgākās cīņas būs vēl tikai gaidāmas. Veidojot jauno komandu un domājot par tās savstarpējo ķīmiju, būtisks ieguvums ir arī tas, ka vairāki no spēlētājiem ripu kopā dzēnājuši jau iepriekš - kā, piemēram, Šī Teodors, Kleitons Stouners, Deivids Perons un Viljamss Karlsons, kuri visi pārstāvēja Anaheimas Ducks krāsas periodā no 2014. līdz 2017. gadam.

Taču bruņinieku uzbrukuma līnijā meklējami vairāki zināmi vārdi, kuri savu jau apliecinājuši. Vispirms minams Džeimsa Nīla vārds, kurš šoruden jau vairākkārt uzņēmies līdera lomu Vegasas priekšējā līnijā. Četrreiz savāktie 50 punkti NHL sezonā apliecina, ka šis uzbrucējs zina, kā tas darāms. Līdzās viņam ir arī malējie uzbrucēji Reilijs Smits un Deivids Perons, kuri varbūt līdz pirmās vijoles spēlēšanai līgā vēl nav tikuši, taču ir gana stabili uzbrucēji, lai sniegtu komandai nepieciešamos punktus. Viņiem līdzās solīdi iederas 2017. gada drafta ieguvumi - Kodijs Glāss, Niks Suzuki un Nikolass Hadžess.

Scanpix

Turpinājumu lasi nākamajā lapā