Teddy Blueger pozitīvais piemērs

Sporta Avīze 8.maijs 2018
 
Teodors Bļugers mačā pret ASV / Scanpix
Latvijas hokeja izlases uzbrukuma jauda šopavasar regulāri sagādājusi pamatīgas raizes, tāpēc ziņa, ka komandai palīgā no Amerikas steidzas rezultatīvu sezonu Amerikā aizvadījušais Teodors Bļugers, nāk tieši laikā. Jau rīt būs klāt! Pirms diviem gadiem intervijā Sporta Avīzei spēlētājs pastāstīja, kādām izmaiņām gājis cauri, lai hokeja laukumā kļūtu labāks un komandai noderīgāks.

Ziemeļamerikā tevi pazīst kā Teddy Blueger. Arī uz sava spēles krekla gan NCAA, gan tagad AHL izvēlējies rakstīt tieši šādu versiju. Kāpēc?
Pasē, protams, rakstīts Teodors Bļugers. Tomēr ASV vārdu Teodors pārveido par Teddy, savukārt uzvārdu amerikāņi jau sākumā izrunāja nepareizi - blager. Tāpēc, lai viņiem vieglāk, izvēlējos šādu variantu - gandrīz jau no pirmās dienas, kad 14 gadu vecumā tur ierados. Uzrakstīju uz lapiņas kā pareizi izrunā manu uzvārdu. Pēc tam skatos - uz muguras rakstīts Blueger. Tā arī palika. Mājās ASV ir arī Latvijas izlases krekls, uz kura vārds atveidots pareizi. Kad kāds no amerikāņiem kārtējoreiz jautā, kāpēc uz tā mans uzvārds uzrakstīts nepareizi, stāstu, ka patiesībā tur viss pareizi. (Smejas.)

Kā tu salīdzinātu sevi 14 gados, kad tikai aizbrauci uz ASV, un tagad, kad esi absolvējis universitāti un jau nopietni piesaki savu kandidatūru NHL?
Esmu daudz ko iemācījies. Īpaši to, ka pašam vien smagi jāstrādā, lai pietuvotos savam mērķim. Arī raugoties plašāk. Treneri gan augstskolā, gan vidusskolā allaž uzsvēra, ka iesākumā jābūt labam cilvēkam un tikai pēc tam labam hokejistam. Tas viss ietekmē tavu iekšējo pasauli - ja būsi kretīns, tad neatkarīgi no tā, cik labs spēlētājs tu esi - viss sliktais nāks tev atpakaļ. Mēģinu arī dzīvot pēc šāda uzstādījuma. Ja redzu, ka varu kādam palīdzēt, tad kāpēc to nedarīt! Veido attiecības ar citiem tā, kā tu vēlies, lai attiektos pret tevi! Protams, pasaule nav ideāla, tu nevari izmainīt apkārtējos, bet vienmēr var sākt ar sevi. Ticu, ka pozitīvs piemērs spēj darīt daudz laba.

Universitātē tu no jaunā, tehniskā un talantīgā, par kādu tevi uzskatīja pirms NHL drafta, kļuvi par drošo un vispusīgo. Nevairījies no spēlēšanas aizsardzībā - kā to, iespējams, varētu darīt kāds ar tava līmeņa uzbrucēja prasmēm. Eksperti norāda - no tā mazliet cieta rezultativitāte, taču šādā veidā tev objektīvi ir daudz lielākas iespējas iekļūt NHL.

Vairākās personiskās sarunās ar komandas galveno treneri viņš man norādīja, ka Krosbija vai Ovečkina līmenis ir praktiski nesasniedzams. Tāpēc jāpilnveido savs spēju arsenāls, lai būtu krietni daudzpusīgāks. Spēja spēlēt aizsardzībā allaž tiek novērtēta. Tas dos vairāk iespēju tikt laukumā, jo treneri zinās, ka arī izšķirošajos mirkļos tevi var laist laukumā, jo tu atgriezīsies aizsardzībā, nevis ganīsies pie pretinieku zilās līnijas. Pēdējos divus gadus mērķtiecīgi strādāju pie tā, lai uzlabotu spēli aizsardzībā, mazākumā, būtu labāks iemetienos. Treneris palīdzēja ar padomiem, strādājām individuāli. Par to pārliecinājos tagad, nonākot AHL - treneri mani laida mazākumā, kopumā vairāk uzticējās. Tur netrūka labu uzbrucēju, tāpēc man, kā jauniņajam, kurš pievienojies komandai sezonas beigās, bija svarīgi pierādīt, kā es varu palīdzēt komandai. Runājot par rezultativitāti - esmu sapratis, ka svarīgākais ir tas, ko vari paveikt komandas labā. Var gadīties tā, ka komandā jau ir labi metēji, bet nepieciešams spēlētājs, kurš var labi darboties mazākumā. Tad tas ir mans lauciņš.