Jūrnieka mezgls

Sporta Avīze 29.marts 2017
 
Juris Liepa / Romāns Kokšarovs, F64
Viņš – Liepājā dzīvojošs jūrnieks. Viņi – audzēkņi, komanda un arī aizmugure. Kopā viņi visi veido vienu no Latvijas sporta unikālākajām komandām. Kaut patiesībā – tā nav tikai komanda, tas ir kas vairāk. Mezgls. Ciešs mezgls. Jūrnieka!

29 gadus vecais Juris Liepa nav no tiem Latvijas sporta varoņiem, kurus uz ielām atpazīst, uz kuriem atskatās. Kaut gan uz apkārtējo fona viņš izceļas. Stalta stāja, stingrs rokasspiediens un - kas arī šī stāsta pamatā - reti sastopama apņēmība strādāt citiem. Nav svarīgi, cik daudziem. «Man aiz sevis jāsavāc tūkstošiem sekotāju, lai manī vispār kāds ieklausītos, kamēr kāds varbūt nodarbojas tikai ar pieciem bērniem, no kuriem trīs nākotnē būs tuvu ģēnijiem,» Sporta Avīzes intervijā retoriskas pārdomas raisīja Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans. Tad lūk, tuvplānā viens no šiem klusajiem varoņiem - profesionāls jūrnieks un brīvajā laikā bērnu regbija mecenāts un treneris. Juris Liepa.

NEJAUŠI REGBIJĀ

2010. gadā sporta skolotāji Latvijā un Lietuvā masveidā tika iepazīstināti ar pasaulē populāro sporta spēli - regbiju. Pārrobežu projekta ietvaros ovālo bumbu pirmo reizi rokās turēja neskaitāmi jaunieši un viņu pārstāvēto skolu pedagogi. Projekta beigās labākās latviešu un lietuviešu skolu komandas izspēlēja Saules kausu tā saucamajā pieskārienregbijā. «Bija sabraukušas nezināmas komandas ar regbijā neredzētiem sporta skolotājiem, tāpēc lēnā garā visus apstaigāju, lai iepazītos,» atminas viens no projekta galvenajiem organizatoriem, Regbija Attīstības asociācijas prezidents un federācijas ģenerālsekretārs Aivars Pilenieks. Kāds jauns puisis ar Valles komandu uzreiz piesaistīja uzmanību, jo vienīgais bija ieradies uzvalkā. Tas bija regbijā iepriekš neredzētais Liepa. Iepazīšanās dialogu ar viņu Pilenieks neaizmirsīs nekad:

Tu laikam esi sporta skolotājs no Valles?

Nē, es neesmu sporta skolotājs.

Ā, tātad vienkārši skolotājs?

Nē, es neesmu arī skolotājs.

Skaidrs - tātad esi kādam Valles spēlētājam brālis!

Nē, es neesmu arī no Valles.

Kādā sakarā tad tu šeit esi ar Valles komandu?!

Vallē bija bērni, kurus nav kas trenē, nav kas uz turnīru atved. Nu, kā tā - bērni grib, bet nav kas atved?! Nācās vest.

Bet tu no regbija kaut ko saproti?

Nē, pilnīgi neko.

Tā Juris Liepa, tobrīd Lattelecom strādājošs dekoderu izplatītājs, pieteica sevi regbijā. Viņa trenētā komanda izcīnīja otro vietu.

2010. gadā Juris sāka strādāt Lattelecom par pārdošanas aģentu. Viņa priekšnieks bija Vigo Valdavs seniors, šobrīd Latvijas vadošā regbija kluba Livonia prezidents, bet pārinieks - ilggadējs Latvijas izlases kapteinis Vilmārs Sokolovs. Tieši darbs plecu pie pleca ar Sokolovu nemanāmi ievilka regbijā. «Lai nebūtu katru dienu jābrauc uz Rīgu, internetā atradām, ka tādā apdzīvotā vietā kā Valle izīrē dzīvokli. Pa darba dienām dzīvojām Vallē - braukājām un piedāvājām dekoderus,» atminas Liepa. Reiz Vilmārs noteicis, ka jāaiziet uz vietējo Valles skolu piedāvāt novadīt sporta stundu ar regbija elementiem. Skolā entuziasti tika sagaidīti ar priekšlikumu - sagatavot vietējos bērnus pārrobežu pieskārienregbija projektam. Vietējos jauniešus trenēt uzsāka Latvijas regbija leģenda Sokolovs, bet, kad darba gaitas Vallē beidzās, procesu turpināt palika Liepa. Bez zināšanām, iemaņām un jebkādas pieredzes, taču - ar apņēmību palīdzēt jauniešiem.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā