Saldā uzvara un rūgtais šampanietis

Sporta Avīze 5.novembris

2.lapa no 4 lapām

SPĒLE

Vitenheimas hallē sanākuši apmēram 1300 skatītāju, starp kuriem samanāmi arī Itālijas kluba atbalstītāji, bet vietējo simpātijas vairāk sliecas uz TTT pusi. Zālē redzami Itālijas, Francijas, PSRS un Starptautiskās Basketbola asociāciju federācijas (FIBA) karogi. Iepriekšējās grīdas koka dēļus FIBA atzinusi par standartiem neatbilstošiem, tādēļ tagad komandas dodas laukumā ar plastmasas segumu. TTT pamatsastāvā iziet Anete Muižniece, Mairita Strazdiņa, Vita Elksne, Ludmila Jermolajeva un, protams, Uļa. Garākā spēlētāja uz komandas biedreņu fona izceļas īpaši, jo laiki, kad TTT dēvēja par komandu ar pieciem centriem, ir aiz muguras. Ap Uļu pulcējas meitenes, kuru augums nepārsniedz 190 centimetru. Pretī divas Itālijas valstsvienības spēlētājas - Marina Pirani un Sintija Dzanoti, bet Milānas komandas lielākais trumpis ir 1984. gada Losandželosas olimpisko spēļu čempione amerikāniete Valērija Vokere. Viņai blakus vēl viena tumšādainā amerikāniete Katrīna Kroforde, bet kā piektā - Suzanna Padovani.

Rīdzinieces maču sāk pārliecinoši un agresīvi, jau no pirmajām minūtēm izvirzoties vadībā. Rezultāts 18:12, taču tad 10:2 izrāvienu veic Milānas komanda, un TTT pirmoreiz nonāk iedzinējos. Itālietes krampē pa visu laukumu, un tas dod rezultātu. Jermolajevai uzticēts pieskatīt Vokeri, bet pārējās sedz zonas aizsardzību. Laukumā tiek laista arī 17 gadu vecā Dace Krūmiņa, kura uz Franciju bija devusies bez īpašām cerībām tikt laukumā. Viņai tā ir pirmā šāda mēroga spēle karjerā, bet meitene apjūk tikai brīžos, kad aizsardzībā jāatšķir Vokere no Krofordes. Puslaika turpinājumā rīdzinieces tomēr atjauno vadību un līdz pārtraukumam iekrāj septiņu punktu pārsvaru (48:41). Abu komandu līderes pirmajās 20 minūtēs bijušas uzdevumu augstumos - gan Uļai, gan Vokerei pa 15 punktiem. Taču viņas savu produktivitāti vēl tikai uzlabos.

Latvijas Sporta Muzeja arhīvs

Otrā puslaika sākumā TTT panāk jau 11 punktu pārsvaru (52:41), tomēr Deborah nemaz nedomā pacelt ķepas gaisā. Drīz vien rīdziniecēm ir vairs tikai +5 (54:49), bet nākamajās minūtēs uzbrukumā ritmu uztur pretinieču līderes sedzēja Jermolajeva. Tas ļauj saglabāt piecu punktu vadību. Tomēr Milānas basketbolistes turpina presēt, un TTT spēkratam plīst riepa. Itālietes pārķer nervozas rīdzinieču piespēles. Vienīgā cerība - nogādāt bumbu Uļai. Tas automātiski atbrīvo rokas pārējām spēlētājām, jo viņa allaž piesaista pusotras vai divu pretinieču uzmanību.

Nelielai atkāpei jāpiebilst, ka treneru bija daudz un katram radās savas idejas, kā spēlēt pret TTT un Semjonovu. Milāna sedza pa visu laukumu, bet citas komandas mēģināja segt Uļu divatā vai arī ļaut līderei brīvu vaļu, pilnībā nokrampējot pārējās TTT spēlētājas. Taču Uļa nav tikai gara un liela, viņa ir arī gudra un ar labu izjūtu. Ja pretinieces aizrausies ar viņas neitralizēšanu, viņa sameklēs brīvas komandas biedrenes. Tiešā saskarē Uļai kaut ko izdarīt bija grūti, jo uzskriet elkonim nevienai pretiniecei negribējās. Jā, mēģināja kāpt uz kājām, tomēr tas nebija izteikti. Turklāt vismaz vietējā čempionātā allaž bija jāpatur prātā, ka Uļa ir vajadzīga arī PSRS izlasei. Tikai pēc karjeras beigām treneris Purkalns uzzinājis, ka sabraukumu brīvajās dienās pārējo komandu treneri pulcējušies vienkopus, lai izstrādātu stratēģiju mačiem pret TTT. Tad vieni teoriju pamēģināja praksē, bet pārējie vēroja, vai šis variants strādā arī dabā.

Otrā puslaika vidū Deborah pārņem vadību, kas vienubrīd sasniedz jau piecus punktus (66:71). Trīsarpus minūtes līdz mača beigām tablo vēstī par neizšķirtu - 76:76. Viens no pēdējiem minūtes pārtraukumiem mačā, Purkalns palūkojas apkārt un saprot, ka ir palicis viens. Gan asistents Garkalns, gan delegācijas un tā laika Latvijas basketbola saimniecības vadītājs Artūrs Punenovs pametuši zāli. Vīriem neiztur nervi, bet meitenēm ar tiem viss kārtībā. Pusotru minūti līdz finālsvilpei Uļa trāpa divus soda metienus, bet nākamajā uzbrukumā dzelzs nervus nodemonstrē arī Elksne. Atlikušajā laikā komandas apmainās ar precīziem uzbrukumiem. Pēdējās 11 sekundes, četru punktu pārsvars, un bumba TTT komandai. Atliek to tikai noturēt. Bet - kas tad tas? Jermolajeva nav nekāda snaipere, taču izšķiras par ļoti tālu trīspunktu metienu. Uļa neizpratnē uzlūko komandas biedreni, bet bumba iekrīt grozā - 87:80. Ronketi kauss ceļo uz Rīgu!