Pirmā medaļa. Pat bez gaļas...

Sporta Avīze 12.februāris 2018
 

2.lapa no 4 lapām

SACENSĪBAS

Izskatās, ka mājinieku bobsleja izlases vecākajam trenerim Sandim Prūsim būs bijusi taisnība - itāliešiem olimpiāde interesē ļoti maz vai pat vispār nemaz. Pārdesmit vietējos līdzjutējus apklusina citu valstu sportistu atbalstītāji. Viņu vidū plīvo arī sarkanbaltsarkanie karogi. Klāt uz pirmo braucienu ir Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ar kungu Imantu, kā arī izglītības ministre Ina Druviete un finanšu ministrs Oskars Spurdziņš.

Simboliski, ka ar pirmo numuru trasē dodas trīskārtējais olimpiskais čempions (1992, 1994, 1998), 39 gadus vecais vācietis Georgs Hakls. Rubenis startē kā astotais, Kaspars Dumpis trasē dodas ar 18. numuru, bet Guntis Rēķis - ar 25. Pavisam starta protokolā ierakstīti 36 uzvārdi, ieskaitot 52 gadus veco universitātes profesoru Verneru Hēgeru no Venecuēlas. Pēc pirmā brauciena Rubenis ierindojas piektajā vietā aiz galvenajiem favorītiem - mājinieka Armīna Cēgelera un krieva Alberta Demčenko, kā arī leģendārā Hakla un amerikāņa Tonija Bēnšofa. Mārtiņš atzīst, ka trases augšdaļā pieļāvis pāris sīkas kļūdiņas, tieši tur, visticamāk, atstājot pāris sekundes simtdaļas. Otrajā braucienā latvietis izvairās no kļūdām trases augšdaļā, taču mazi misēkļi gadās trases lejasdaļā. Saule ir norietējusi un ledus kļuvis ātrāks, tādēļ gandrīz visi savus pirmā brauciena rezultātus uzlabo aptuveni par pussekundi. Mārtiņš tajā iedziļināties nevēlas - viņam vislabāk patīkot braukt tādā trasē, kāda ir dotajā brīdī. Un punkts.

Pēc otrā brauciena par 0,029 sekundēm izdevies apsteigt Haklu un pakāpties uz ceturto vietu, bet līdz trešajā vietā esošajam Bēnšofam vēl 0,045 sekundes. Tikmēr Soltleiksitijas olimpiskais čempions Cēgelers un Demčenko jau atrāvušies, top skaidrs, ka zeltu un sudrabu sadalīs viņi. Mārtiņam pirmās dienas beigās jādodas uz ciematu, pielabot kamanas. Tik liela skāde, kā pēc treniņiem, nav nodarīta, tomēr otrajā braucienā ragavas ir nedaudz pabojātas, tādēļ priekšā sīki remontiņi. Sestdienas vakarā ap kamanām tomēr nākas ķimerēties diezgan ilgi, taču tas palīdz aizdzīt domas par otrās dienas sacensībām. Arī slikti novadītu diskotēku Mārtiņš sapnī šoreiz vairs neredz. Iekritis gultā, viņš cieši aizmieg, cerībā nākamajā rītā pamosties mazliet vēlāk nekā ierasts.

Trešie braucieni tiek aizvadīti saulei slēpjoties aiz mākoņiem, bet sportisti startē pirmajā dienā uzrādīto rezultātu secībā. Demčenko uzstāda jaunu trases rekordu un pietuvojas Cēgeleram. Nākamais trasē dodas Bēnšofs un aizvada savu sliktāko braucienu olimpiādē, uzrādot tikai septīto laiku. Rubenis ir gatavs izmantot šo izdevību. Ja pirmajos divos braucienos viņam startā bija tikai 17. un 23. laiks, tad trešajā braucienā Mārtiņš startā uzrāda devīto rezultātu un traucas pretī finišam. Līdz trešajam kontrolpunktam viņš vēl atpaliek no amerikāņa, bet tad pārņem vadību un pirms pēdējā brauciena ir priekšā Bēnšofam 0,068 sekundes. Latvijas delegācijas nometnē vēsturiskā brīža tuvums sāk asinīm plūst straujāk, bet Guntis Rēķis ir mierīgs un pārliecināts par sava kolēģa panākumu: „Mārtiņš prot koncentrēties un svarīgākajā brīdī nepieviļ.”

Mārtiņš Rubenis

/

Romāns Kokšarovs, F64

Koncentrēties viņam palīdz regulāra meditēšana, kas ļauj atbrīvoties pirms ceturtā brauciena, kurā nervu gali nereti kairinājumu neiztur pat pieredzējušākajiem sportistiem. Pēdējā braucienā pārsteidz vācietis Dāvids Mellers, kurš ir ātrāks par visiem un pakāpjas uz piekto pozīciju. 24 gadus vecais puisis neslēpj prieku, taču Vācijai kopumā iemeslu sajūsmai maz, jo tikai otro reizi 42 gadu laikā vīriešu sacensībās olimpiādē jāpaliek bez medaļām.

Uz starta beidzot stājas Rubenis. Kamaniņu sportistu vidū tik populārā ķīļbārdiņa, aizsprādzējot ķiveri, no aukstuma pasargā arī Mārtiņa zodu. Starts atkal ir švaks, kas turpat, pie trases esošo Prūsi mudina pajokot, sak, ja Mārtiņš ēstu gaļu, starts būtu stipri labāks. Līdz trešajam kontrolpunktam atkal priekšā amerikānis, taču tikai pāris sekundes simtdaļas un iepriekšējo braucienu pieredze liek domāt, ka trases turpinājumā latvietis savu konkurentu apsteigs. Tā arī notiek - priekšpēdējā kontrolpunktā Rubenis ir atguvis trešo vietu - tā jau ir ilgi gaidītā medaļa! Dumpis pēc veiksmīgās pirmās dienas atkāpjas uz 17. pozīciju, bet Rēķis ar četriem stabiliem, bet diezgan lēniem braucieniem ierindojas 21. vietā.

Cēgelers nosargā zelta godalgu, bet Demčenko pēc sudraba finiša šerpi pasūta Krievijas preses pārstāvjus pārdesmit centimetrus tālāk. Acīmredzot krievu sportistam joprojām kremt pēdējā gada laikā piedzīvotās veselības likstas. Savlaicīgi neatklāts apendicīts beidzās ar sarežģītu operāciju, un vēl rudenī viņa sportista karjera bija zem jautājuma zīmes. Tikmēr Krievijas sporta funkcionāri jau paspējuši atrast vainīgo - itāliešu inženieri, kas apkalpo Čezānas trasi, esot sacensību laikā manipulējuši ar ledus temperatūru par labu savējam.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā